Answer:
The efificiency is 0,25 of the machine (25%). See the explanation below
Explanation:
We calculate the efficiency with this formula:
Efficiency = energy obtained/energy supplied= 300 Joule/1200 Joule
Efficiency= 0,25
Efficiency(%) = 0,25 x100 = 25%
Answer:
35 J
Explanation:
The man is holding the box: this means that he is applying a force vertically upward, to balance the weight of the box (which pushes downward).
Therefore, we can ignore the horizontal displacement of the man, because the force applied (vertically upward) is perpendicular to that displacement (horizontal), so the work done for that is zero.
So, only the vertical motion contributes to the work. The work done by the man is equal to the gain in gravitational potential energy of the box, so:

where
is the weight of the box
is the vertical displacement
Substituting, we find

Answer:
0.60 m/s
Explanation:
The average velocity from t = a to t = b is:
v_avg = (x(b) − x(a)) / (b − a)
Given that x(t) = 0.36t² − 1.20t, and the time is from 1.0 to 4.0:
v_avg = (x(4.0) − x(1.0)) / (4.0 − 1.0)
v_avg = [(0.36(4.0)² − 1.20(4.0)) − (0.36(1.0)² − 1.20(1.0))] / 3.0
v_avg = [(5.76 − 4.8) − (0.36 − 1.20)] / 3.0
v_avg = [0.96 − (-0.84)] / 3.0
v_avg = 0.60
The average speed is 0.60 m/s.
The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.