<u>Answer:</u>
15.97 N force is tending to pull Rover forward
<u>Explanation:</u>
The woman pulls on the leash with a force of 20.0 N at an angle of 37° above the horizontal. The arrangement is shown in the given figure,
We nee to find the pulling force P. The 20.0 N force has two components, 20.0 cos 37 in horizontal direction and 20.0 sin 37 in vertical direction.
The horizontal component is equal to pulling force P, which will pull Rover forward/
So, P = 20.0 cos 37 = 15.97 N
15.97 N force is tending to pull Rover forward.
Explanation:
The given data is as follows.
C =
R =
ohm
C
Q =
Formula to calculate the time is as follows.
0.135 =
= 7.407
t = 4.00 s
Therefore, we can conclude that time after the resistor is connected will the capacitor is 4.0 sec.
Answer:
1.6675×10^-16N
Explanation:
The force of gravity that the space shuttle experiences is expressed as;
g = GM/r²
G is the gravitational constant
M is the mass = 1.0 x 10^5 kg
r is the altitude = 200km = 200,000m
Substitute into the formula
g = 6.67×10^-11 × 1.0×10^5/(2×10^5)²
g = 6.67×10^-6/4×10^10
g = 1.6675×10^{-6-10}
g = 1.6675×10^-16N
Hence the force of gravity experienced by the shuttle is 1.6675×10^-16N
For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
The magnitude of the force<span> a 1.5 x 10-3 C charge exerts on a 3.2 x 10-4 C charge located 1.5 m away is 1920 Newtons. The formula used to solve this problem is:
F = kq1q2/r^2
where:
F = Electric force, Newtons
k = Coulomb's constant, 9x10^9 Nm^2/C^2
q1 = point charge 1, C
q2 = point charge 2, C
r = distance between charges, meters
Using direct substitution, the force F is determined to be 1920 Newtons.</span>