Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
He person lost 1224.7 grams.
This is a type of metathesis reaction, also referred to as double-displacement reactions. In this reaction, the solvent and electrolyte is water, and they are driven by the formation of the non-electrolytic product. Therefore, the driving force behind the neutralization reaction between HCl and NaOH is the formation of sodium chloride, NaCl.