Answer:
-2092 kJ
Explanation:
Let's consider the chemical reaction that causes chromium to corrode in air.
4 Cr + 3 O₂ → 2 Cr₂O₃
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ΔH° - T × ΔS°
where,
- ΔH°: standard enthalpy of the reaction
- ΔS°: standard entropy of the reaction
ΔG° = -2256 kJ - 298 K × (-0.5491 kJ/K)
ΔG° = -2092 kJ
N2 + 3H2 ---> 2NH3
mass of N2 = 28g
mass of H2 = 2g
mass of NH3 = 17g
according to the reaction:
28g N2----------------- 3*2g H2
85,5g N2-------------------- x
x = 18,32g H2 >>> so, nitrogen is excess
according to the reaction:
2*3g H2---------------------- 2*17g NH3
17,3g H2 ------------------------- x
x = 98,03g NH3
<u>answer: 98,03g of NH3</u>
22.0 is the same as saying that in 100 grams of a chocolate bar, there are 22.0 grams of pecans. or to make it easier because of this problem- 100 Kilograms of a chocolate bar, there is 22.0 Kg of pecans. we can use this as a conversion factor (what is used to convert a value to another value.
conversion factor---> 22.0 kg of pecan= 100 kg of chocolate bar
Note: remember this, what you are converting from goes in the denominator, what you converting to goes in the numerator.
5.0 Kg of pecan (100 Kg of chocolate bar/ 22.0 Kg of pecan)= 23 Kg of chocolate bar
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.