Answer:
<h2>No</h2>
the information was not cited correctly....
Explanation:
I hope the following explanation will help you a lot.
Answer:
D. Ultraviolet light should have a short wavelength, not a long wavelength.
Explanation:
just took the quiz on Ed
Answer:
Akash
Explanation:
it could be a magnet with the same poles facing eachoher
Answer:
Percent loss of water = 25%
Explanation:
Given data:
Mass of hydrated salt = 15.6 g
Mass of anhydrous salt = 11.7 g
Percentage of water lost = ?
Solution:
First of all we will calculate the mass of water in hydrated salt.
Mass of water = Mass of hydrated salt - Mass of anhydrous salt
Mass of water = 15.6 g - 11.7 g
Mass of water = 3.9 g
Now we will calculate the percentage.
Percent loss of water = mass of water / total mass × 100
Percent loss of water = 3.9 g/ 15.6 g × 100
Percent loss of water = 25%
The molarity of KBr solution is 1.556 M
molarity is defined as the number of moles of solute in volume of 1 L solution.
the number of KBr moles in 1 L - 1.556 mol
Therefore in 200.0 L - 1.556 mol/L x 200.0 L = 311.2 mol
Molar mass of KBr - 119 g/mol
mass of Kbr - 311.2 mol x 119 g/mol = 37 033 g
mass of solute therefore is 37.033 kg