Answer:
Margin of error at 90% is 0.024
Margin of error at 99% is 0.037
Step-by-step explanation:
Sample size = 1076
A poll found that 64% of a random sample of 1076 adults said they believe in ghosts.
So, No. of adults said they believe ghosts = 
So, x = 688
n = 1076




z at 90% confidence is 1.64


So, margin of error at 90% is 0.024
Find the margin of error needed to be 99% confident.
z at 99% confidence is 2.58


So, margin of error at 99% is 0.037
Answer:
32 Liters
Step-by-step explanation:
In the glass tank:
W = represents the volume of water Andrei uses (in liters)
n =Number of marbles
Given that: 
The volume of the glass tank is the volume of the water in the tank plus the total volume of n marbles added.
Therefore:

Volume of the tank =32 Liters
Answer:
The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝ ( level of significance )
Step-by-step explanation:
considering the null hypothesis that there is no difference between the weights of the rats, we will test the weight gain of the rats at 10% significance level with the use of Ti-83 calculator
The results from the One- way ANOVA ( Numerator )
with the use of Ti-83 calculator
F = .66853
p = .53054
Factor
df = 2 ( degree of freedom )
SS = 23.212
MS = 11.606
Results from One-way Anova ( denominator )
Ms = 11.606
Error
df = 12 ( degree of freedom )
SS = 208.324
MS = 17.3603
Sxp = 4.16657
where : test statistic = 0.6685
p-value = 0.53
level of significance ( ∝ ) = 0.10
The null hypothesis will be accepted because the P-value (0.53 ) > ∝
where Null hypothesis H0 = ∪1 = ∪2 = ∪3
hence The variance in weight is statistically the same among Javier's and Linda's rats