Answer:
1) in metal object heat transfer through the conduction .In vacuum heat transfer through only radiation .
In only gaseous state or in liquid state the heat transfer through convection hence option D is correct
Answer:
Explanation:
The displacement is the distnce of the shopper from the starting point.
Sum of movement along the vertical = 40-20 = 20m
Movement along the horizontal (x direction) = 15.0m
Displacement will be gotten using the pythagoras theorem.
d = √20²+ 15²
d = √400+225
d = √625
d = 25.0m
Hence the shoppers total displacement is 25.0m
Ethylene glycol is termed as the primary ingredients in antifreeze.
The ethylene glycol molecular formula is C₂H₆O₂.
Molar mass of C₂H₆O₂ is = (2×12) +(6×1) + (216) = 62g/mol
Now that antifreeze by mass is 50%, then there is 1kg of ethylene glycol which is present in 1kg of water.
ΔTf = Kf×m
ΔTf = depression in the freezing point.
= freezing point of water freezing point of the solution
= O°c - Tf
= -Tf
Kf = depression in freezing constant of water = 1.86°C/m
M is the molarity of the solution.
=(mass/molar mass) mass of solvent in kg
=1000g/62 (g/mol) /1kg
=16.13m
If we plug the value we get
-Tf = 1.86 × 16.13 = 30
Tf = -30°c
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)