Answer:
Break Even Point
In Units = 2,000 units
In value = $80,000
Explanation:
Break even Point = 
When we use contribution per unit, we get the break even point in units sales.
When we use the contribution margin as a percentage of sales we get break even sales in value.
Contribution per unit = $20
Contribution margin in percentage = $20/$40 = 50%
Therefore, Break even Point in units = 
Break even units = 2,000
Break Even Point in value = 
Sales to be made in value at break even = $80,000
If the A.P.R. for a specific card is set at 9.99% - 23.99%, it shows the range of the A.P.R bank is offering for the card. It means the A.P.R. can be any % between 9.99% and 23.99%. The A.P.R. is decided on the basis for the credibility of the borrower. The credit score of the borrower is the factor to determine the credibility of the borrower. Hence the A.P.R of the card is determined on the basis of the credit score of the borrower.
Hence, the correct answer is:
b. One of the primary factors determining your card's A.P.R. is your credit score
Answer:
The optimal hedge is 0.642 and it means that the size of the future positions should be 64.2% of the exposure of the company in a 3 month-hedge.
Explanation:
optimal hedge ratio
= coefficient of correlation*(standard deviation of quarterly changes in the prices of a commodity/standard deviation of quarterly changes in a futures price on the commodity)
= 0..8*(0.65/0.81)
= 0.642
Therefore, The optimal hedge is 0.642 and it means that the size of the future positions should be 64.2% of the exposure of the company in a 3 month-hedge.
Answer:
Shandra Corporation
The amount which Shandra Corporation will report as foreign exchange gain in net income for the quarter ended June 30 is:
$5,240
Explanation:
Price of goods = 131,000 pounds
Delivery and payment date = April 20
On February 20, the spot rate for call option on 131,000 pounds = $1.37
Cost of the option = $1,310
The spot rate on April 20 = $1.42
The foreign exchange gain or loss to be reported in net income for the quarter ended June 30 = $0.05 ($1.42 - $1.37
Total gain = ($0.05 * 131,000) - $1,310
= $6,550 - $1,310
= $5,240
b) With this call option, which gives Shandra the right to buy the underlying asset, Shandra hedges his contract to purchase goods from a foreign supplier, and therefore, profits when the spot rate increases from $1.37 on February 20 to $1.42 on April 20. The profit made is reduced by the cost of the call option.