Answer:
(A) Q = 2.26×10⁶J
(B) ΔT = 9°C
(C)
Explanation:
We have been given the mass of the hiker, the volume of water from which we can calculate the mass knowing that the density if water is 1000kg/m³.
Evaporation is a phase change and occurs at a constant temperature. We would use the latent heat of vaporization to calculate the amount of heat evaporated.
We would then equate this to the heat change it brings about in the hiker's body and then calculate the temperature drop.
See the attachment below for full solution.
A perfect elastic collision is defined as one in which there is no loss of kinetic energy in the collision. An inelastic collision is one in which part of the kinetic energy is changed into another form of energy in the collision. Well hope this answers your question :)
Answer:
A wavelength is a measure of distance between two consecutive crests or trough. So , the unit of wavelength is same as unit of distance. I.e metre
S=56, u=0, v=33, a=?, t=3.4
v=u+at
33=3.4 a
a = 9.7m/s^2
Answer:
wavelength = speed/frequency
Explanation:
Required
Determine which of the options can be used to calculate frequency
The relationship between wavelength, speed and frequency is as follows;
---- Equation 1
When option (1), (2) and (4) are rearranged, they do not result in the above formula; only option (3) does
Checking option (3)

Multiply both sides by Frequency


Divide both sides by Wave Length

--- Equation 2
<em>Comparing equation 1 and 2; both equations are the same.</em>
<em>Hence, option (3) answers the question</em>