Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Answer:
Mass of liquid B = 271.2 gram
Explanation:
Given:
Density of liquid A = 1000 kg/m³
Density of liquid B = 600 kg/m³
Density of mixture = 850 kg/m³
Mass of mixture = 1 kg
Assume:
Volume of liquid A = Va
Volume of liquid B = Vb
So,
Volume of mixture = Va + Vb
Mass of liquid A = 1000(Va)
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of mixture = Mass of liquid A + Mass of liquid B
1 = 1000(Va) + 600(Vb)
Volume of mixture = 1 / 850
So,
(1/850) = Va + Vb
Vb = (1/850) - Va
1 = 1000(Va) + 600[(1/850) - Va]
Va = 7.25 × 10⁻⁴
Vb = (1/850) - Va
Vb = (1/850) - [7.25 × 10⁻⁴]
Vb = 4.25 × 10⁻⁴
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of liquid B = 600(4.25 × 10⁻⁴)
Mass of liquid B = 271.2 gram
Answer:
K = 6.5 × 10⁻⁶
Explanation:
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
Use PV=nRT to find the initial pressure of C₅H₆O₃
P (2.50) = (0.0493) (0.08206) (473)
P = 0.78atm
C₅H₆O₃ ⇄ C₂H₆ + 3CO
0.78atm 0 0
0.78 - x x 3x
1.63atm = 0.78 - x + x + 3x
P(total) = 0.288atm
C₅H₆O₃ = 0.78 - 0.288
= 0.489atm
C₂H₆ = 0.288atm
CO = 0.846atm

= 0.379


= 6.5 × 10⁻⁶
Fractional distillation is a method for separating a liquid from a mixture of two or more liquids. For example, liquid ethanol can be separated from a mixture of ethanol and water by fractional distillation. This method works because the liquids in the mixture have different boiling points.