Answer:
The exponential model for the value of the home is
.
Step-by-step explanation:
According to the give information 2002 is the initial year and the value of the hom in 2002 is $120,000.
The model will have the form

Where V₀ is initial value of home, k is a constant and t is number f years after 2002.

The value of home in 2007 is $150,000. Difference between 2007 and 2002 is 5 years. Therefore the value of function is 150000 at t=5.



Take ln both sides.

(
)


Therefore exponential model for the value of the home is
.
Where t is number of years after 2002.
Answer:
All real numbers
Step-by-step explanation:
Solve a system of equations by elimination
With the equation given, you can solve for y to get: y =
x - 
Then, substitute this value in on the equation.
x - 5(
x -
) = 6
x - x + 6 = 6
6 = 6
The solution is all real numbers
Answer:
8% or 0.08
Step-by-step explanation:
Probability of missing the first pass = 40% = 0.40
Probability of missing the second pass = 20% = 0.20
We have to find the probability that he misses both the passes. Since the two passes are independent of each other, the probability that he misses two passes will be:
Probability of missing 1st pass x Probability of missing 2nd pass
i.e.
Probability of missing two passes in a row = 0.40 x 0.20 = 0.08 = 8%
Thus, there is 8% probability that he misses two passes in a row.
<span>65 = number of different arrangements of 2 and 3 card pages such that the total number of card slots equals 18. 416,154,290,872,320,000 = number of different ways of arranging 18 cards on the above 65 different arrangements of page sizes. ===== This is a rather badly worded question in that some assumptions aren't mentioned. The assumptions being: 1. The card's are not interchangeable. So number of possible permutations of the 18 cards is 18!. 2. That all of the pages must be filled. Since the least common multiple of 2 and 3 is 6, that means that 2 pages of 3 cards can only be interchanged with 3 pages of 2 cards. So with that said, we have the following configurations. 6x3 card pages. Only 1 possible configuration. 4x3 cards and 3x2 cards. These pages can be arranged in 7!/4!3! = 35 different ways. 2x3 cards and 6x2 cards. These pages can be arranged in 8!/2!6! = 28 ways 9x2 card pages. These can only be arranged in 1 way. So the total number of possible pages and the orders in which that they can be arranged is 1+35+28+1 = 65 possible combinations. Now for each of those 65 possible ways of placing 2 and 3 card pages such that the total number of card spaces is 18 has to be multiplied by the number of possible ways to arrange 18 cards which is 18! = 6402373705728000. So the total amount of arranging those cards is 6402373705728000 * 65 = 416,154,290,872,320,000</span>
Answer:
Hey!
The average of these amounts is : $183,636.70!
Step-by-step explanation:
To find the average, we have to add all the values up which gives...
= 918,183.50!
And then divide this number by the amount of values you added up...
*918,183.50 divided by 5 gives = $183,636.70*
So your average is $183,636.70!!
HOPE THIS HELPS!!