First, find the area of both beds!
For Heidi: 5 x 3 = 15
For Andrew: 5 x (3 x 2) = 30 ft
Added together, the beds have an area of 45 feet. To place soil with a depth of 2 feet, simply multiply by 2. You can think of this as finding the volume of the beds, which is length x width x height, or area x height. The answer is 90 cubic feet!
Answer:
<em><u>The final atmospheric pressure is 5.19 · 10⁴ Pa</u></em>
Step-by-step explanation:
Assuming that the temperature of the air does not change, we can use Boyle's law, which states that for a gas kept at constant temperature, the pressure of the gas is inversely proportional to its volume. In formula,
pV = const.
where p is the gas pressure and V is the volume
The equation can also be rewritten as
p₁ V₁ = p₂ V₂
where in our problem we have:
p₁ = 1.03 · 10₅ Pa is the initial pressure (the atmospheric pressure at sea level)
V₁ = 90.0L is the initial volume
p₂ is the final pressure
V₂ = 175.0L is the final volume
Solving the equation for p2, we find the final pressure:
p₂ = p₁ v₁ divided by V₂ = (1.01 · 10⁵)(90.0) divided by 175.0 = 5.19 · 10⁴ Pa
Answer:
w⁴+5w³+17w²+24w +18
Step-by-step explanation:
Area of a rectangle = length * width
Given
Length = w²+3w+9
width = w²+2w+2
Area of the rectangle = (w²+3w+9)(w²+2w+2)
Area of the rectangle = w²(w²) + 2w(w²) + 2w² + 3w(w²) + 3w(2w) + 2(3w)+9w²+9(2w)+9(2)
Area of the rectangle = w^4+2w^3+2w²+3w^3+6w^2+6w+9w²+18w+18
Collect the like terms;
Area of the rectangle = w^4+2w^3+3w^3+2w²+6w²+9w²+6w+18w+18
Area of the rectangle = w⁴+5w³+17w²+24w +18
Hence the area of the entire triangle is w⁴+5w³+17w²+24w +18
Answer:
The angle of rotation is 2.11 °
Step-by-step explanation:
Given as :
The radius of the round path = r = 18 feet
The length of the distance cover by wheel = l = 38 feet
Let The angle of rotation = Ф
Now, According to question
∵ length of the arc of a circle subtending an angle at center = Ф
So,
length of the distance cover by wheel = π × radius × 
Since 180° = π radian
And π = 3.14
So, length of the distance cover by wheel = 180 °× radius × 
i.e l = r × Ф
Or, Ф = 
Or, Ф = 
Or, Ф = 2.11 °
So, The angle of rotation = Ф = 2.11 °
Hence, The angle of rotation is 2.11 ° Answer
Answer:
Step-by-step explanation:
2n+15>3