Answer:
324.18 g/mol
Explanation:
Let the molecular mass of the antimalarial drug, Quinine is x g/mol
According to question,
Nitrogen present in the drug is 8.63% of x
So, mass of nitrogen = 
Also, according to the question,
2 atoms are present in 1 molecule of the drug.
Mass of nitrogen = 14.01 amu = 14.01 g/mol (grams for 1 mole)
So, mass of nitrogen = 14.01×2 = 28.02
These 2 must be equal so,

solving for x, we get:
<u>x = 324.18 g/mol</u>
This method of quantitative determination of percent purity is titrimetric reactions. These reactions most commonly involve neutralization reactions between an acid and a base. Then, we look at the neutralization reaction:
H₂C₂O₄ + 2 NaOH ⇒ Na₂C₂O₄ + 2 H₂O
So, we do the stoichiometric calculations. The important data we should know is the molar mass of oxalic acid which is equal to 90 g/mol.
(0.2283 mol/L NaOH * 0.3798 L * 1 mol H₂C₂O₄/ 2mol NaOH * 90 g/mol H₂C₂O₄) ÷ 0.7984 g *100%
= 488%
This is impossible. The purity can't be more than 100%. Looking at our calculations and the balance reaction, all steps were done correctly. So, I think there is some typographical error in the given. The mass of the sample should be 7.984 g. Then, the answer would be 48.87% purity.
Answer:
a)4.51
b) 9.96
Explanation:
Given:
NaOH = 0.112M
H2S03 = 0.112 M
V = 60 ml
H2S03 pKa1= 1.857
pKa2 = 7.172
a) to calculate pH at first equivalence point, we calculate the pH between pKa1 and pKa2 as it is in between.
Therefore, the half points will also be the middle point.
Solving, we have:
pH = (½)* pKa1 + pKa2
pH = (½) * (1.857 + 7.172)
= 4.51
Thus, pH at first equivalence point is 4.51
b) pH at second equivalence point:
We already know there is a presence of SO3-2, and it ionizes to form
SO3-2 + H2O <>HSO3- + OH-
![Kb = \frac{[ HSO3-][0H-]}{SO3-2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20Kb%20%3D%20%5Cfrac%7B%5B%20HSO3-%5D%5B0H-%5D%7D%7BSO3-2%7D)

[HSO3-] = x = [OH-]
mmol of SO3-2 = MV
= 0.112 * 60 = 6.72
We need to find the V of NaOh,
V of NaOh = (2 * mmol)/M
= (2 * 6.72)/0.122
= 120ml
For total V in equivalence point, we have:
60ml + 120ml = 180ml
[S03-2] = 6.72/120
= 0.056 M
Substituting for values gotten in the equation ![Kb=\frac{[HSO3-][OH-]}{[SO3-2]}](https://tex.z-dn.net/?f=Kb%3D%5Cfrac%7B%5BHSO3-%5D%5BOH-%5D%7D%7B%5BSO3-2%5D%7D%20)
We noe have:

![x = [OH-] = 9.11*10^-^5](https://tex.z-dn.net/?f=x%20%3D%20%5BOH-%5D%20%3D%209.11%2A10%5E-%5E5)

=4.04
pH = 14- pOH
= 14 - 4.04
= 9.96
The pH at second equivalence point is 9.96
The element is Am and since you lose e- there must be a postive charge. Am+6 is the symbol
Answer:
28.52 L
Explanation:
First, let's calculate the density of the ocean, which is the mass divided by the volume:
d = m/V
d = 35.06/1
d = 35.06 g/L
So, for a mass of 1.00 kg = 1000.00 g
d = m/V
35.06 = 1000.00/V
V = 1000.00/35.06
V = 28.52 L
How all the data are expressed with two significant figures, the volume must also be expressed with two.