Answer:
20 cm
Explanation:
We can solve the problem by using the magnification equation:

where
is the size of the image
is the height of the real object (the man)
is the distance of the image from the lens
is the distance of the object (the man) from the lens
Solving the formula for
, we find

And the negative sign means the image is inverted.
Answer:
The change in power is 4400 W.
Explanation:
Given that,
Power = 10 kW
Speed = 10 m/s
Increases speed = 12 m/s
Given equation is,

We know that,
The power is,

Put the value of F into the formula



We need to calculate the new power
Using formula for power

Put the value into the formula



We need to calculate the change in power
Using formula of change in power

Put the value into the formula




Hence, The change in power is 4400 W.
Answer:
ULTIMATE CORRECT ANSWER
collaboration and communication
Explanation:
Answer:
Explanation:
The specific heat of gold is 129 J/kgC
It's melting point is 1336 K
It's Heat of fusion is 63000 J/kg
Assuming that the mixture will be solid, the thermal energy to solidify the gold has to be less than that needed to raise the solid gold to the melting point. So,
The first is E1 = 63000 J/kg x 1.5 = 94500 J
the second is E2 = 129 J/kgC x 2 kg x (1336–1000)K = 86688 J
Therefore, all solid is not correct. You will have a mixture of solid and liquid.
For more detail, the difference between E1 and E2 is 7812 J, and that will melt
7812/63000 = 0.124 kg of the solid gold
PART A)
Electrostatic potential at the position of origin is given by

here we have



now we have


Now work done to move another charge from infinite to origin is given by

here we will have

so there is no work required to move an electron from infinite to origin
PART B)
Initial potential energy of electron




Now we know



now by energy conservation we will have
So here initial total energy is sufficient high to reach the origin
PART C)
It will reach the origin