Answer:
The activation energy for this reaction, Ea = 159.98 kJ/mol
Explanation:
Using the Arrhenius equation as:

Where, Ea is the activation energy.
R is the gas constant having value 8.314 J/K.mol
K₂ and K₁ are the rate constants
T₂ and T₁ are the temperature values in kelvin.
Given:
K₂ = 8.66×10⁻⁷ s⁻¹ , T₂ = 425 K
K₁ = 3.61×10⁻¹⁵ s⁻¹ , T₁ = 298 K
Applying in the equation as:

Solving for Ea as:
Ea = 159982.23 J /mol
1 J/mol = 10⁻³ kJ/mol
Ea = 159.98 kJ/mol
Answer:
Explanation:
GIVEN DATA:
Distance between keisha and her friend 8.3 m
angle made by keisha toside building 30 degree
height of her friend monique is 1.5 m
from the figure



therefore
height of keisha is 
= 14.376 + 1.5

therefore option c is correct
Answer:
(a). The initial velocity is 28.58m/s
(b). The speed when touching the ground is 33.3m/s.
Explanation:
The equations governing the position of the projectile are


where
is the initial velocity.
(a).
When the projectile hits the 50m mark,
; therefore,

solving for
we get:

Thus, the projectile must hit the 50m mark in 1.75s, and this condition demands from equation (1) that

which gives

(b).
The horizontal velocity remains unchanged just before the projectile touches the ground because gravity acts only along the vertical direction; therefore,

the vertical component of the velocity is

which gives a speed
of

