Answer:
Explanation:
Percent composition is percentage by the mass of element present in the compound.
The formula for chromium(III) nitrate is 
Molar mass of chromium(III) nitrate = 238.011 g/mol
1 mole of chromium(III) nitrate contains 9 moles of oxygen
Molar mass of oxygen = 16 g/mol
So, Mass= Molar mass*Moles = 16*9 g = 144 g
"You may find what you seek, or you might not" Is an excellent quote that might help.
<u>Answer:</u>
P2 = 778.05 mm Hg = 1.02 atm
<u>Explanation:</u>
We are to find the final pressure (expressed in atm) of a 3.05 liter system initially at 724 mm hg and 298 K which is compressed to a final volume of 2.60 liter at 273 K.
For this, we would use the equation:

where P1 = 724 mm hg
V1 = 3.05 L
T1 = 298 K
P2 = ?
V2 = 2.6 L
T2 = 173 K
Substituting the given values in the equation to get:

P2 = 778.05 mm Hg = 1.02 atm
Answer:
11482 ppt of Li
Explanation:
The lithium is extracted by precipitation with B(C₆H₄)₄. That means moles of Lithium = Moles B(C₆H₄)₄. Now, 1 mole of B(C₆H₄)₄ produce the liberation of 4 moles of EDTA. The reaction of EDTA with Mg²⁺ is 1:1. Thus, mass of lithium ion is:
<em>Moles Mg²⁺:</em>
0.02964L * (0.05581mol / L) = 0.00165 moles Mg²⁺ = moles EDTA
<em>Moles B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium:</em>
0.00165 moles EDTA * (1mol B(C₆H₄)₄ / 4mol EDTA) = 4.1355x10⁻⁴ mol B(C₆H₄)₄ = Moles Lithium
That means mass of lithium is (Molar mass Li=6.941g/mol):
4.1355x10⁻⁴ moles Lithium * (6.941g/mol) = 0.00287g. In μg:
0.00287g * (1000000μg / g) = 2870μg of Li
As ppt is μg of solute / Liter of solution, ppt of the solution is:
2870μg of Li / 0.250L =
<h3>11482 ppt of Li</h3>
<u>Answer:</u> The wavelength of light is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the wavelength of light, we use Rydberg's Equation:

Where,
= Wavelength of radiation
= Rydberg's Constant = 
= Final energy level = 3
= Initial energy level = 6
Putting the values in above equation, we get:

Hence, the wavelength of light is 