Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml
Answer:
1.01atm is the pressure of the gas
Explanation:
The difference in heights in the two sides is because of the difference in pressure of the enclosed gas and the atmospheric pressure. This difference is in mm of the nonvolatile liquid. The difference in mm Hg is:
32.3mm * (0.993g/mL / 13.6g/mL) = 2.36mmHg
As atmospheric pressure is 765mm Hg and assuming the gas has more pressure than the atmospheric pressure (There is no illustration), the pressure of the gas is:
765mm Hg + 2.36mm Hg = 767.36 mmHg
In atm:
767.36 mmHg * (1atm / 760 mmHg) =
1.01atm is the pressure of the gas
Answer: A) Bent or angular, polar
Explanation:
The central atom oxygen has two lone pairs and two bond pairs in
. The number of electron pairs are 4, that means the hybridization will be
and the electronic geometry of the molecule will be tetrahedral. But as there are two lone pair of atoms around the central oxygen atom, repulsion between lone and bond pair of electrons is more and hence the molecular geometry will be bent shape.
The compound
is polar as the net dipole moment of oxygen - fluoride bonds do not cancel each other out.
Answer:
The correct answer is B. Since the two metals have the same mass, but the specific heat capacity of iron is much greater than that of gold, the final temperature of the two metals will be closer to 498 K than to 298 K
Explanation:
Iron is hotter and gold is colder, therefore, according to laws of thermodynamics, iron will lose heat to gold until they are at the same temperature.
The specific heat capacity of iron(0.449) is over three times that of gold(0.128). Since masses are equal, this means that each time iron's temperature drops by one degree, the energy released it releases makes gold's temperature increase by more than 3 degrees. So gold's temperature will be climbing much faster than iron's is falling. Meaning they will meet closer to the initial temperature of iron than that of gold