Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m
Answer: -2.5
Explanation:
1/2(-5)= -2.5
-2.5(1)= -2.5
Got it right in Khan Academy. You’re welcome.
Thermal energy energy that has hot cold or warm
Temp.Energy is the out come of the thermal engery and affects Earth and space
The intensity is defined as the ratio between the power emitted by the source and the area through which the power is calculated:

(1)
where
P is the power
A is the area
In our problem, the intensity is

. At a distance of r=6.0 m from the source, the area intercepted by the radiation (which propagates in all directions) is equal to the area of a sphere of radius r, so:

And so if we re-arrange (1) we find the power emitted by the source: