The structure of
Alanine is shown below,
Except the carbon atom of carbonyl group which is
Sp² Hybridized, all remaining atoms are
Sp³ Hybridized. The hybridization of each element is depicted in a box below,
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s
Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
Answer:
9.1
Explanation:
Step 1: Calculate the basic dissociation constant of propionate ion (Kb)
Sodium propionate is a strong electrolyte that dissociates according to the following equation.
NaC₃H₅O₂ ⇒ Na⁺ + C₃H₅O₂⁻
Propionate is the conjugate base of propionic acid according to the following equation.
C₃H₅O₂⁻ + H₂O ⇄ HC₃H₅O₂ + OH⁻
We can calculate Kb for propionate using the following expression.
Ka × Kb = Kw
Kb = Kw/Ka = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.3 × 10⁻⁵ = 7.7 × 10⁻¹⁰
Step 2: Calculate the concentration of OH⁻
The concentration of the base (Cb) is 0.24 M. We can calculate [OH⁻] using the following expression.
[OH⁻] = √(Kb × Cb) = √(7.7 × 10⁻¹⁰ × 0.24) = 1.4 × 10⁻⁵ M
Step 3: Calculate the concentration of H⁺
We will use the following expression.
Kw = [H⁺] × [OH⁻]
[H⁺] = Kw/[OH⁻] = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.4 × 10⁻⁵ = 7.1 × 10⁻¹⁰ M
Step 4: Calculate the pH of the solution
We will use the definition of pH.
pH = -log [H⁺] = -log 7.1 × 10⁻¹⁰ = 9.1