<h2>
Answer:</h2>
(c) 5m/s²
<h2>
Explanation:</h2>
Total acceleration (a) of a particle in a circular motion is the vector sum of the radial or centripetal acceleration (
) of the particle and the tangential acceleration (
) of the particle and its magnitude can be calculated as follows;
a =
---------------------(i)
<em>But;</em>
=
------------------------------(ii)
Where;
v = instantaneous velocity
r = radius of the circular path of motion
<em>From the question;</em>
v = 30m/s
r = 300m
(i) First let's calculate the centripetal acceleration by substituting the values above into equation (ii) as follows;
= 
= 
= 3m/s²
(ii) From the question, the velocity of the particle is increasing at a constant rate of 4m/s² and that is the tangential acceleration
, of the particle. i.e;
= 4m/s²
(iii) Now substitute the values of
and
into equation (i) as follows;
a = 
a = 
a = 
a = 5m/s²
Therefore, the magnitude of its total acceleration a, is 5m/s²
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Answer:
The starting position of the runner.
Explanation:
When you look at the graph, you can see that the first point on the graph is twenty on the y-axis.
The runner starts at twenty, and ends at thirty.
Therefore, the runner starts at twenty on the y-axis, so it's the starting position of the runner.
Answer:
E. The ocean gains more entropy than the iron loses.
Explanation:
When there is a spontaneous process , entropy of the system increases . Here hot iron is losing entropy and ocean is gaining entropy . Net effect will be gain of entropy . That means entropy gained by ocean is more than entropy lost by iron .
Hence option E is correct .