<span>the answer is
1A = 10^-10 m
so </span>1.61Å = 1.61 x 10^-10 m
he distance between the atoms of H−I is 1.61 x 10^-10 m
The answer to this question would be: 3.125%
Half-life is the time needed for a radioactive molecule to decay half of its mass. In this case, the strontium-89 is already gone past 5 half lives. Then, the percentage of the mass left after 5 half-lives should be:
100%*(1/2^5)= 100%/32=3..125%
It is b because I'm just going around the house with me to the mall to get u at the moment I don't have any plans tonight or naw
Answer:
1. ΔE = 0 J
2. ΔH = 0 J
3. q = 3.2 × 10³ J
4. w = -3.2 × 10³ J
Explanation:
The change in the internal energy (ΔE) and the change in the enthalpy (ΔH) are functions of the temperature. If the temperature is constant, ΔE = 0 and ΔH = 0.
The gas initially occupies a volume V₁ = 20.0 L at P₁ = 3.2 atm. When the pressure changes to P₂ = 1.6 atm, we can find the volume V₂ using Boyle's law.
P₁ × V₁ = P₂ × V₂
3.2 atm × 20.0 L = 1.6 atm × V₂
V₂ = 40 L
The work (w) can be calculated using the following expression.
w = - P . ΔV
where,
P is the external pressure for which the process happened
ΔV is the change in the volume
w = -1.6 atm × (40L - 20.0L) = -32 atm.L × (101.325 J/1atm.L) = -3.2 × 10³ J
The change in the internal energy is:
ΔE = q + w
0 = q + w
q = - w = 3.2 × 10³ J
Steak is a meat and juice is a liquid