Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M
<span>0.925 grams if using hydrochloric acid in the reaction.
0.462 grams if using sulfuric acid in the reaction.
0.000 grams if using nitric acid in the reaction.
Assuming you're using HCl or a similar acid for this reaction, the equation for the reaction is:
Zn + 2 HCl ==> ZnCl2 + H2
So each mole of zinc used, produces 1 mole of hydrogen gas, or 2 moles of hydrogen atoms. So we need to look up the atomic weights of both zinc and hydrogen.
Atomic weight zinc = 65.38
Atomic weight hydrogen = 1.00794
Moles zinc = 30.0 g / 65.38 g/mol = 0.458855919 mol
Since we produce 2 moles of hydrogen atoms per mole of zinc, multiply by 2 and the atomic weight of hydrogen to get the mass of hydrogen produced. So
0.458855919 * 2 * 1.00794 = 0.92499847 grams.
Rounding to 3 significant figures gives 0.925 grams.
To show the assumption of the acid used, the balanced equation for sulfuric acid would be
Zn2 + H2SO4 ==> Zn(SO4)2 + H2
Which means that for every mole of zinc used, 1 mole of hydrogen gas is generated (half that produced via hydrochloric acid).
If nitric acid were used, the reaction is
4Zn + 10HNO3 ==> 4Zn(NO3)2 + N2O + 5H2O
Which means that NO hydrogen gas is generated.
The only justification for assuming hydrochloric acid is used is that it's a fairly common acid that's easy to obtain. But as shown above with 2 alternative acids, the amount of hydrogen gas generated is very dependent upon the exact chemical reaction occurring and asking "How many grams of hydrogen are produced if 30.0 g of zinc reacts?" is a rather silly question unless you specify EXACTLY what the reaction is.</span>
Acetaminophen as a chemical formula of C8H9NO2. The molar
masses are:
C8H9NO2 = 151.163 g/mol
C = 12 g/mol
H = 1 g/mol
N = 14 g/mol
O = 16 g/mol
<span>TO get the mass percent, simply multiply the molar mass of
each elements with the number of the
element divide by the molar mass of acetaminophen, that is:</span>
%C = [(12 * 8) / 151.163] * 100% = 63.50%
%H = [(1 * 9) / 151.163] * 100% = 5.954%
%N = [(14 * 1) / 151.163] * 100% = 9.262%
<span>%O = [(16 * 2) / 151.163] * 100% = 21.17% </span>
<h2>Answer:</h2>
The correct answer is option C which is, "Electrons in the orbit closest to the nucleus have the least amount of energy".
<h3>
Explanation:</h3>
- There are different orbitals around the nucleus on which the electrons moves around the nucleus.
- These orbitals have a specific energy, due to which they are known as energy levels.
- The energy level near to the nucleus has least amount of the energy and the energy of the orbitals increase as the distance of the orbitals increase to the nucleus.
<span>Answer:
W must be 5-chloro-2-methylpentane. It can give only 4-methy-1-pentene (Y) upon dehydrohalogenation:
X must be 4-chloro-2-methylpentane. Dehydrohalogenation yields both Y and 4-methyl-2-pentene. (Z)</span>