Answer:
C 8.09 SO2 gas
Explanation:
As we have the volume (3dm³ = 3L), temperature (25°C + 273 = 298K), and pressure (1atm), we can solve to moles of gas using:
PV = nRT
PV / RT = n
1atm*3L / 0.082atmL/molK*298K =¨
0.123 moles of gas you have.
Now, to convert these moles to mass we use molar mass (32g/mol for O2, 28g/mol for N2, 64g/mol for SO2, and 44g/mol for CO2).
Mass of 0.123 moles of these gases is:
O2 = 0.123 moles * 32g/mol = 3.94g of O2. A is wrong
N2 = 0.123 moles * 28g/mol = 3.4g of N2. B is wrong
SO2 = 0.123 moles * 64.1g/mol = 7.9g of SO2≈ 8.09g of SO2, C is possible
CO2 = 0.123 moles * 44g/mol = 5.4g of CO2. D is wrong
Right answer is:
<h3>C 8.09 SO2 gas
</h3>
The question is incomplete , complete question is:
Hydrogen, a potential future fuel, can be produced from carbon (from coal) and steam by the following reaction:

Note that the average bond energy for the breaking of a bond in CO2 is 799 kJ/mol. Use average bond energies to calculate ΔH of reaction for this reaction.
Answer:
The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
Explanation:

We are given with:



ΔH = (Energies required to break bonds on reactant side) - (Energies released on formation of bonds on product side)



The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
(9) Mechanical advantage = force by machine / force applied to machine
0.6 = 600 / F
F = 1000 N
(2) Efficiency = (output / input) x 100
Efficiency = (500 / 2000) x 100
Efficiency = 25%
(4) The overall energy conversion in power plants is chemical to electrical while in dams it is potential to electrical.
(5) Using the formula:
1568 = 40 x 9.81 x h
h = 4.0 m
(6) Potential to electrical
(10) An object raised and held stationary above the ground.
Answer:
The vinegar is not enough to neutralize the pool.
Explanation:
The [OH⁻] in the pool is 1.0x10⁻¹mol / L. To know how many moles of OH⁻ are in the solution, you must calculate volume of the pool thus:
V(pool) = πr²h
<em>Where r, radius is d/2 = 12m/2 = 6m and h is deep of the pool = 10m
</em>
V(pool) = π(6m)²*10
V(pool) = 1131m³
As 1m³ = 1000L:
1131m³ × (1000L / 1m³) = 1131000L in the pool.
And moles of OH⁻ are:
1.0x10⁻¹mol / L ₓ 1131000L = 131100 moles of OH⁻ are in the pool
The neutralization of OH⁻ with H⁺ is:
OH⁻ + H⁺ → H₂O
<em>That means to neutralize the pool you must add 131100 moles of H⁺.
</em>
The H⁺ concentration in a vinegar pH = 2 is:
pH = -log [H⁺]
2 = -log [H⁺]
1x10⁻²M = [H⁺]
4L are just 4x10⁻² moles of [H⁺]. As you need 131100 moles of H⁺:
<h3>The vinegar is not enough to neutralize the pool.</h3>
Well it breaks down into small parts