Answer:
The weight of Earth's atmosphere exert is 
Explanation:
Given that,
Average pressure 
Radius of earth 
Pressure :
Pressure is equal to the force upon area.
We need to calculate the weight of earth's atmosphere
Using formula of pressure


Where, P = pressure
A = area
Put the value into the formula


Hence, The weight of Earth's atmosphere exert is 
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
The minimum input force she'll need to lift the ball is 35 N.
Explanation:
Mechanical advantage of a single pulley is 1. As, she applies 70 N of force to lift the bowling ball, so the output force(weight of the ball) is also 70 N.
Now, adding another pulley gives a mechanical advantage of 2. We have,
M.A = (Output Force)/(Input Force)
Substituting the values we get,

= 35 N
Input force equals to 35 N needs to be applied.
When plane is going towards Halifax the speed of wind is in the direction of fly
so overall the net speed of the plane will increase
while when he is on the way back the air is opposite to flight so net speed will decrease
now the total time of the journey is 13 hours
out of this 2 hours he spent in mathematics talk
so total time of the fly is 13 - 2 = 11 hours
now we have formula to find the time to travel to Halinex

time taken to reach back

now we have total time


here d= 3000 miles



solving above quadratic equation we will have

so speed of plane will be 550 mph
The correct order is (in decreasing order of gravity strength)
Jupiter - Neptune - Venus - Mars
In fact, Wayne's weight on each planet is given by

where m is Wayne's mass, which is a constant value, and g is the gravity strength at the surface of the planet. Therefore, the Wayne's weight W on each planet is directly proportional to the gravity strength of that planet: so the planet with the strongest gravity is the one where Wayne's weight is the greatest (Jupiter, 333 pounds), followed by Neptune (159), Venus (128) and Mars (53).