You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.
To solve this problem we will use the kinematic equations of angular motion in relation to those of linear / tangential motion.
We will proceed to find the centripetal acceleration (From the ratio of the radius and angular velocity to the linear velocity) and the tangential acceleration to finally find the total acceleration of the body.
Our data is given as:
The angular speed
The angular acceleration
The distance
The relation between the linear velocity and angular velocity is

Where,
r = Radius
Angular velocity
At the same time we have that the centripetal acceleration is






Now the tangential acceleration is given as,

Here,
Angular acceleration
r = Radius


Finally using the properties of the vectors, we will have that the resulting component of the acceleration would be



Therefore the correct answer is C.
The best and most correct answer among the choices provided by the question is the fourth choice.
The best people for advising is <span>the government agency that regulates these types of chemicals.</span>
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
A. 12 m/s
Explanation:
Let’s remember that the definition of velocity is the variation of position of an object respect with to time. We know that the boy dropped the stone when the boat was 27 meters from the bridge and the stone hit the water 3 meters in front of the boat. So, the Boat must have traveled x=27 m-3m=24 m. The next step is calculating the amount of time that took the boat to make that travel; coincidentally, it is the same time that takes the stone to reach the water.
The equation that describes the motion of the stone is:
y = y_0 + v_0 * t+1/2 * a * t^2
The boy drops the stone from rest, so we can say that v_0=0. We can fixate the reference line on top of the bridge, so y_0=0 as well. The equation will be then:
-19,6 m = -1/2 * 9,8 m/s^2 * t^2
t^2= -(19,6 m)/(-4,9 m/s^2) = 4,012 s^2
t=√(4,012 s^2) = 2,003 s
Knowing the time that takes the stone to reach the water, that is the same that time that the boat uses to travel the 24 meters. The velocity of the boat is:
v = ∆x/∆t = (27 m-3 m)/(2,003 s-0s) = 11,9816 m/s ≈ 12 m/s
Have a nice day! :D
Explanation:
Given that,
Length of the building, l = 631 m
Breadth of the building, b = 707 yards
Height of the building, h = 110 ft
1 meter = 3.28084 feet
631 m = 2070.21 feet
1 yard= 3 feet
707 yards = 2121 feet
(a) The volume of any cuboidal shape is given by :



(b) 


Hence, this is the required solution.