Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
<h3><u>Answer</u>;</h3>
Groups 14 and 15 each contain metals, nonmetals, and metalloids while Group 13 contains metals and a metalloid, and Group 16 contains metalloids and nonmetals.
<h3><u>Explanation;</u></h3>
- Groups 13–16 of the periodic table contain one or more metalloids, in addition to metals, nonmetals, or both.
- Unlike other groups of the periodic table, which contain elements in one class, groups 13–16 referred to as mixed groups contain elements in at least two different classes. In addition to metalloids, they also contain metals, nonmetals, or both.
- <em><u>Group 14 also known as the carbon group contains carbon which is a non metal, silicon and germanium which are metalloids and tin and lead which are metals.</u></em>
- <em><u>Group 15 also known as the Nitrogen group contains non metals such as oxygen, metalloid tellurium and a metal polonium.</u></em>
Explanation:
The given compounds are oxyacids and in these compounds more is the electronegativity of the central atom more will be its acidic strength.
This is because more is the electronegativity of the central atom more will be the polarity of OH bond. As a result, the compound can readily lose
ion.
Also, more is the electronegativity of central atom more will be the stability of conjugate base formed.
Thus, we can conclude that given compounds are arranged in increasing acid strength as follows.
HOI <
<
< HOF
<u>Answer:</u> The mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %
<u>Explanation:</u>
The given chemical formula of methyl acetate is 
To calculate the mass percentage of hydrogen in methyl acetate, we use the equation:

Mass of hydrogen = (6 × 1) = 6 g
Mass of methyl acetate = [(3 × 12) + (6 × 1) + (2 × 16)] = 74 g
Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass percent of hydrogen in methyl acetate is 8 %