
given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
Answer:
sure
Explanation:
The substance formed after heating the mixture of that of Rahul is caleed a compound. Whereas, Manav's mixture still remains in its current stae that is a heterogeneous mixture.
The compound formed is in black in color whereas the mixture is a mix of brownish-red and yellow.
The compound is a homogeneous mixture whereas the mixture is a heterogenous mixture because of its uneven distribution.
Answer: Lead(II) nitrate but idk the rest
Explanation:
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M