Conservation of linear momentum:
m*v inital = m*v final
0.06*0.7 + 0.03*0 = 0.06*(-0.2) + 0.03*v
(my algebra, or use ur calculator: 0.06*.07=0.042, etc ... or ur teacher may think you got some help)
0.06*(0.7+0.2)=0.03*v, v = 0.06*0.9/0.03=1.8 m/s
Answer 1.8 m/s (positive, to the right).
Answer:
The net force = 0
Explanation:
The given information includes;
The mass of the crate = 250 kg
The way the helicopter lifts the crate = Uniformly (constant rate (speed), no acceleration)
In order to pull the crate upwards, the helicopter has to provide a force equivalent to the weight of the crate keeping the helicopter on the ground.
The weight of the crate = The mass of the crate × The acceleration due gravity acting on the crate
The weight of the crate,
↓ = 250 kg × 9.81 m/s² = 2,452.5 N
The force the helicopter should provide to just lift the crate,
↑ = The weight of the crate = 2,452.5 N
The net force,
=
↑ -
↓ = 2,452.5 N - 2,452.5 N = 0
The net force = 0.
So 1 kg = 2.2 pounds.
66kg | 2.2 pounds
--------| ------------------
| 1kg
I set it up like this. The 66 kg crosses out with the 1kg. So you multiply the top 66 x 2.2 = 145.2 pounds
Answer:
Smaller by 7 times
Explanation:
Rotational mass is called moment of inertia
So, initial moment of inertia, I1 = I
initial angular velocity, ω1 = ω
Final moment of inertia, I2 = 7I
Final angular velocity, ω2 = ω/7
The kinetic energy in rotational motion is given by

So, initial kinetic energy of rotation

So, final kinetic energy of rotation


Thus, teh kinetic energy becomes smaller by 7 times.
Answer:
8.02×10⁵ m
Explanation:
Equation for centripetal force:
F = mv²/r
Solving for r:
r = mv²/F
Given:
F = 8955 N
m = 1160 kg
v = 7446 m/s
r = (1160 kg) (7446 m/s)² / 8955 N
r = 7.182×10⁶ m
The height above the surface is:
h = 7.182×10⁶ m − 6.38×10⁶ m
h = 0.802×10⁶ m
h = 8.02×10⁵ m