Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
From tables,
SVP at 30°C = 4.24 kPa
From ideal gas expressions;
n = PV/RT = (4.24*1000*450)/(8.314*303) = 757.4 moles
Now, 75% of 757.4 moles will evaporate leaving 20%. Then, 25% of 757.5 moles...
25% of 757.4 moles = 25/100*757.4 = 189.35 moles
Mass of 189.35 moles = 189.35 moles*18 g/mol = 3408.3 g ≈ 3.4 kg
20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill