Answer:
A. Implementing a job rotation program
Explanation:
Implementing a job rotation program basically gives a view of the entire business, it cross-train employees and nurtures a future talent for improvement. It can be beneficial to both employer and employee.
Answer:
Working Capital -2019 =$229300
Working Capital -2018 = $230900
Explanation:
Working capital is the operating capital of the business that is used in the day to day running or the business and is a metric for the liquidity of the business. It is necessary for the operations of the business and is calculated as the difference between the current assets and the current liabilities.
Working Capital = Current Assets - Current Liabilities
Working Capital -2019 = 498600 - 269300 =$229300
Working Capital -2018 = 532400 - 301500 = $230900
Answer:
DeShawn not take offer engine detailing service
Explanation:
given data
cost = $40
charges = $75
total price = $90
additional charges = $20
to find out
Should DeShawn continue offer
solution
we know here De shawn marginal benefit is
marginal benefit = total price - charges
marginal benefit = 90 - 75
marginal benefit = $15
and
we have given additional charges is $20
so
we see marginal cost here less than the marginal revenue
so DeShawn not take offer engine detailing service
Net lease type will be the most likely sign by Cheapo manufacturing.
<u>Explanation:</u>
Single net leases, which are frequently alluded to as a Net or N rent, are not as regular in the rental world. In a rent this way, the proprietor moves a negligible measure of hazard to the occupant, who covers the property charges. This implies some other cost, for example, protection, support and fixes, and utilities—are the proprietor's obligation. The landowner is likewise liable for any support and additionally fixes that must be finished over the span of the rent inside the property.
Occupants under a solitary net rent wind up paying marginally lower lease than with a standard rent as a result of the additional expense of property charges. In any case, a higher rental installment doesn't reduce the landowner's obligation regarding staying up with the latest.
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.