The change in electric potential energy of the ion is equal to the charge multiplied by the voltage difference:

where the charge q of the na+ ion is equal to one positive charge, so it's equal to the proton charge:

, and Vf and Vi are the final and initial voltages.
Substituting the numbers, we find:
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
Answer:
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
Explanation:
In this exercise we must use the relation of the index of refraction with the speed of light in a vacuum and a material medium
n = c / v
where c is the speed of light in the vacuum, v the speed of light in the material medium and n the ratio of rafraccio
in this case they give us that the medium matter water them that has a refractive index of
n = 1,333
we clear
v = c / n
let's calculate
v = 3 10⁸ / 1,333
v = 2.25 10⁸ m / s
to create the particle the speed must be greater than 2.25 10⁸ m / s
<span>1.5 minutes per rotation.
The formula for centripetal force is
A = v^2/r
where
A = acceleration
v = velocity
r = radius
So let's substitute the known values and solve for v. So
F = v^2/r
0.98 m/s^2 = v^2/200 m
196 m^2/s^2 = v^2
14 m/s = v
So we need a velocity of 14 m/s. Let's calculate how fast the station needs to spin.
Its circumference is 2*pi*r, so
C = 2 * 3.14159 * 200 m
C = 1256.636 m
And we need a velocity of 14 m/s, so
1256.636 m / 14 m/s = 89.75971429 s
Rounding to 2 significant digits gives us a rotational period of 90 seconds, or 1.5 minutes.</span>