The enthalpy change of the precipitation reaction is 84 kJ/mole
Why?
The chemical equation for the reaction is
AgNO₃(aq) + NaCl (aq) → AgCl(s) + NaNO₃(aq)
To find the enthalpy change we need to apply the following equation

To find the heat (Q):

Now, to find the number of moles that react (n):
![n=[AgNO_3]*v(L)=(0.1M)*(0.05L)=0.005moles](https://tex.z-dn.net/?f=n%3D%5BAgNO_3%5D%2Av%28L%29%3D%280.1M%29%2A%280.05L%29%3D0.005moles)
Having these two values we can plug in the first equation:

Have a nice day!
Answer:
1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Explanation:
Volume of the flask remains constant = V = 2.0 L
Initial pressure of the oxygen gas = 
Initial temperature of the oxygen gas = 
Final pressure of the oxygen gas = 
Final temperature of the oxygen gas = 
Using Gay Lussac's law:


1.27 atm is the final pressure of the oxygen in the flask (with the stopcock closed).
Moles of oxygen gas = n
(ideal gas equation)

Mass of 0.08310 moles of oxygen gas:
0.08310 mol × 32 g/mol = 2.6592 g
2.6592 grams of oxygen remain in the flask.
Answer:
d , before the molten rock becomes lava, it is first magma, and most people know that lava is ejected from volcanoes
Answer:
104.84 moles
Explanation:
Given data:
Moles of Boron produced = ?
Mass of B₂O₃ = 3650 g
Solution:
Chemical equation:
6K + B₂O₃ → 3K₂O + 2B
Number of moles of B₂O₃:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 3650 g/ 69.63 g/mol
Number of moles = 52.42 mol
Now we will compare the moles of B₂O₃ with B from balance chemical equation:
B₂O₃ : B
1 : 2
52.42 : 2×52.42 = 104.84
Thus from 3650 g of B₂O₃ 104.84 moles of boron will produced.
Answer:
the answer for that is false