2C3H6 (g) + 2NH3 (g) + 3O2 (G) -> 2C3H3N (g) + 6H2O (g)
First off.. not a chem board.. but n e way.
This is a limiting reagent problem.
set it up as a DA problem.(Dimension Analysis)
Start with what you want.
you want Grams of acrylonitrile (C3H3N)
so start with that (Using ACL in place of Acrylonitrile.. just for ease of typing)
(g) = (53 g of ACL/1mol ACL) (2 mols ACL/2 mol C3H6)/ (1mol C3H6/42 grams) (15.0 grams)
solve that you wiill get grams of Acrylonitrile created by 15 grams oc C3H6 = 18.9g
Same setup for the two other reactants.
so i did it and for
oxygen I got 11.04 grams
and for Ammonia i got 15.29 grams
So the most you can make is 11.04 grams because if you have ot make any more .. you will have to get more O2 .. but since you have only 10 grams of it .. that is the most u can make in this reaction.
Both the other reactants are in excess.
rate brainliest pls
At STP, also known as standard temperature and pressure, 1 mole of a gas occupies 22.4 L. Since we are given with the volume of 6.3L, we calculate the amount of gas in mol.
n = (6.3L)/ (22.4L/mol) = 0.28125 mol
We are given with the mass of 6.7 g. Therefore, the molar mass or molecular weight of the gas is equal to,
6.7g/0.28125 mol = 23.82 g/mol
Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml
<span>The element that is used in light bulbs as a filament is tungsten - this is almost always the case in halogen and incandescent bulbs. Tungsten is chosen for this purpose because of the fact it can withstand temperatures of up to 4,500 degrees, as well as being incredibly flexible.</span>
Refer to the diagram shown below.
The second axis is at the centroid of the rod.
The length of the rod is L = 100 cm = 1 m
The first axis is located at 20 cm = 0.2 m from the centroid.
Let m = the mass of the rod.
The moment of inertia about the centroid (the 2nd axis) is

According to the parallel axis theorem, the moment of inertia about the first axis is

The ratio of the moment of inertia through the 2nd axis (centroid) to that through the 1st axis is

Answer: 0.676