Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
The relationship between the frequency and wavelength of a wave is given by the equation:
v=λf, where v is the velocity of the wave, λ is the wavelength and f is the frequency.
If we divide the equation by f we get:
λ=v/f
From here we see that the wavelength and frequency are inversely proportional. So as the frequency increases the wavelength decreases.
So the second statement is true: As the frequency of a wave increases, the shorter the wavelength is.