W = 1/2k*x^2.
k = spring constant = 2500 n/m.
x = distance = 4 cm = 0.04m (convert to same units).
W = 1/2(2500)(0.04)^2 = 2J.
The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
Answer:
2.08 kg
Explanation:
Newton's second law states that the acceleration of an object is proportional to the force applied to the object, according to the equation:

where F is the force applied, m is the mass of the object and a its acceleration.
In this situation, the soccer ball is kicked with a force F=13.5 N and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore its mass is

Answer:
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Explanation:
Consider the motion along the horizontal direction
= velocity along the horizontal direction = 3.0 x 10⁶ m/s
t = time of travel
X = horizontal distance traveled = 11 cm = 0.11 m
Time of travel can be given as

inserting the values
t = 0.11/(3.0 x 10⁶)
t = 3.67 x 10⁻⁸ sec
Consider the motion along the vertical direction
Y = vertical distance traveled = 34 cm = 0.34 m
a = acceleration = ?
t = time of travel = 3.67 x 10⁻⁸ sec
= initial velocity along the vertical direction = 0 m/s
Using the kinematics equation
Y =
t + (0.5) a t²
0.34 = (0) (3.67 x 10⁻⁸) + (0.5) a (3.67 x 10⁻⁸)²
a = 5.05 x 10¹⁴ m/s²
Answer:
The answer to your question is Decrease