I know you're probably done with this by now, but the answer is *Lake-Effect Snow*
Answer:
P=627.47W
Explanation:
To solve this problem we have to take into account, that the work done by the winch is

the force, at least must equal the gravitational force

with force the tension in the cable makes the winch go up.
The work done is

To calculate the power we need to know what is the time t. But first we have to compute the acceleration
The acceleration will be

and the time t

The power will be

HOPE THIS HELPS!!
Explanation:
Radius of the circular path, r = 1.25 m
Angular velocity of the ball, 
It is placed 1.5 meters above the ground. Using the conservation of energy to find the height of the ball.


Since, 


h = 28.29 meter
So, the ball will rise to a maximum height of 1.5 m + 28.29 m = 29.796 meters. Hence, this is the required solution.
Can you translate that in English ? I'll try to help you out with that..
Answer:
There is 148.35 Joules of heat is released in the process.
Explanation:
Given that,
Heat capacity of the object, 
Initial temperature, 
Final temperature, 
We need to find the amount of heat released in the process. It is a concept of heat capacity. The heat released in the process is given by :

Let the mass of the object is 10 g or 0.01 kg
So,

Q = 148.35 Joules
So, there is 148.35 Joules of heat is released in the process. Hence, this is the required solution.