The answer is D only metals are shiny and highly malleable
Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Answer:
The molar mass of the protein is 12982.8 g/mol.
Explanation:
The osmptic pressure is given by:
π=MRT
Where,
M: is molarity of the solution
R: the ideal gas constant (0.0821 L·atm/mol·K)
T: the temperature in kelvins
Hence, we look for molarity:

= =5.584×10⁻³mol/l
As we have 2 ml of solution, we can get the moles quantity:
Moles of protein: 5.584×10⁻³
×2ml=1.117×10⁻⁵mol
Finally, the moles quantity is the division between the mass of the protein and the molar mass of the protein, so:
Moles=Mass/Molar mass
Molar mass= Mass/Moles=
=12982.8 g/mol
Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
<span>The instructor should be questioned to see if the filtrate is able to be recycled. This precipitate can contaminate the filtrate, rendering it useless for repeated experiments. If it is able to be recycled, a second pass through the filter might be required to remove the precipitate.</span>