Answer:
Yes, the chemist can determine which compound is in the sample.
Explanation:
In 1 mole of K₂O, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O is 94.2 g. The mass ratio of K to K₂O is 78.2 g / 94.2 g = 0.830.
In 1 mole of K₂O₂, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O₂ is 110.2 g. The mass ratio of K to K₂O₂ is 78.2 g / 110.2 g = 0.710.
If the chemist knows the mass of K and the mass of the sample, he or she must calculate the mass ratio of K to the sample.
- If the ratio is 0.830, the compound is pure K₂O.
- If the ratio is 0.710, the compound is pure K₂O₂.
- If the ratio is not 0.830 or 0.710, the sample is a mixture.
It is b because I'm just going around the house with me to the mall to get u at the moment I don't have any plans tonight or naw
For this problem, we use the formula for sensible heat which is written below:
Q= mCpΔT
where Q is the energy
Cp is the specific heat capacity
ΔT is the temperature difference
Q = (55.5 g)(<span>0.214 cal/g</span>·°C)(48.6°C- 23°C)
<em>Q = 304.05 cal</em>
Hydrogen bonds are approximately 5% of the bond strength of covalent C-C or C-H bonds.
Hydrogen bonds strength in water is approximately 20 kJ/mol, strenght of carbon-carbon bond is approximately 350 kJ/mol and strengh of carbon-hydrogen bond is approximately 340 kJ/mol.
20 kJ/350 kJ = 0,057 = 5,7 %.