Keeping in mind that the conversion between calories and Joules is

we can write the conversion factor using the kilocalories:

The energy released in our problem is
so we can set a simple proportion to find its equivalent in kcal:

from which we find:
<u>Answer:</u>
15.97 N force is tending to pull Rover forward
<u>Explanation:</u>
The woman pulls on the leash with a force of 20.0 N at an angle of 37° above the horizontal. The arrangement is shown in the given figure,
We nee to find the pulling force P. The 20.0 N force has two components, 20.0 cos 37 in horizontal direction and 20.0 sin 37 in vertical direction.
The horizontal component is equal to pulling force P, which will pull Rover forward/
So, P = 20.0 cos 37 = 15.97 N
15.97 N force is tending to pull Rover forward.
Answer:
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Explanation:
Given;
wheel rotates from rest with constant angular acceleration.
Initial angular speed v = 0
Time t = 2.50
Distance x = 8 rev
Applying equation of motion;
x = vt +0.5at^2 ........1
Since v = 0
x = 0.5at^2
making a the subject of formula;
a = x/0.5t^2 = 2x/t^2
a = angular acceleration
t = time taken
x = angular distance
Substituting the values;
a = 2(8)/2.5^2
a = 2.56 rev/s^2
velocity at t = 2.50
v1 = a×t = 2.56×2.50 = 6.4 rev/s
Through the next 5 second;
t2 = 5 seconds
a2 = 2.56 rev/s^2
v2 = 6.4 rev/s
From equation 1;
x = vt +0.5at^2
Substituting the values;
x2 = 6.4(5) + 0.5×2.56×5^2
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
Answer:
Yes, the capacitor's Q load varies inversely proportional to the distance between plates.
Explanation:
In the attached files you see the inverse relationship between capacity and distance between plates "d".
In the following formula we see its relationship with the "Q" load