Answer:
a) the values of the angle α is 45.5°
b) the required magnitude of the vertical force, F is 41 lb
Explanation:
Applying the free equilibrium equation along x-direction
from the diagram
we say
∑Fₓ = 0
Pcosα - 425cos30° = 0
525cosα - 368.06 = 0
cosα = 368.06/525
cosα = 0.701
α = cos⁻¹ (0.701)
α = 45.5°
Also Applying the force equation of motion along y-direction
∑Fₓ = ma
Psinα + F + 425sin30° - 600 = (600/32.2)(1.5)
525sin45.5° + F + 212.5 - 600 = 27.95
374.46 + F + 212.5 - 600 = 27.95
F - 13.04 = 27.95
F = 27.95 + 13.04
F = 40.99 ≈ 41 lb
If the mass of the cylinder increases, the temperature of the water increases, because a greater mass means the cylinder has more potential energy that can be converted to thermal energy, increasing the temperature of the water.
Answer: TENSION and WEIGHT
Explanation:
Force experienced by the spring is called TENSION while the WEIGHT is the gravitational pull on the body towards the earth surface. Therefore the forces acting on the cart are TENSION and WEIGHT(weight acts downwards (along negative y-axis) while the TENSION upward(along positive y-axis).
Answer:
Explanation:
area of square loop A = side²
= 8.4² x 10⁻⁴
A = 70.56 x 10⁻⁴ m²
when it is converted into rectangle , length = 14.7 , width = 2.1
area = length x width
= 14.7 x 2.1 x 10⁻⁴
= 30.87 x 10⁻⁴ m²
Let magnetic field be B
Change in flux = magnetic field x change in area
= B x ( 70.56 x 10⁻⁴ - 30.87 x 10⁻⁴ )
= 39.69 x 10⁻⁴ B
rate of change of flux = change in flux / time taken
= 39.69 x 10⁻⁴ B / 6.5 x 10⁻³
= 6.1 x 10⁻¹ B
emf induced = 6.1 x 10⁻¹ B
6.1 x 10⁻¹ B = 14.7 ( given )
B = 2.41 x 10
= 24.1 T
B ) magnetic flux is decreasing , so it needs to be increased as per Lenz's law . Hence current induced will be anticlockwise so that additional magnetic flux is induced out of the page.
Answer:
d. 37 °C
Explanation:
= mass of lump of metal = 250 g
= specific heat of lump of metal = 0.25 cal/g°C
= Initial temperature of lump of metal = 70 °C
= mass of water = 75 g
= specific heat of water = 1 cal/g°C
= Initial temperature of water = 20 °C
= mass of calorimeter = 500 g
= specific heat of calorimeter = 0.10 cal/g°C
= Initial temperature of calorimeter = 20 °C
= Final equilibrium temperature
Using conservation of heat
Heat lost by lump of metal = heat gained by water + heat gained by calorimeter
