Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294
Answer:
great for you my guy
Step-by-step explanation:
im pretty sure you have the answer now but thanks for the points
When x = 6.4, y=117, therefore
15*6.4 + b = 117
b = 117 - 96 = 21
Confirm this value by checking (6.6, 120).
15*6.6 + 21 = 120 (Correct)
Answer: b = 21