Answer:
See explanation
Explanation:
% optical purity = specific rotation of mixture/specific rotation of pure enantiomer * 100/1
specific rotation of mixture = 23°
specific rotation of pure enantiomer = 61°
Hence;
% optical purity = 23/61 * 100 = 38 %
More abundant enantiomer = 100% - 38 % = 62%
Hence the pure (S) carvone is (-) 62° is the more abundant enantiomer.
Enantiomeric excess = 62 - 50/50 * 100 = 24%
Hence
(R) - carvone = 38 %
(S) - carvone = 62%
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:
An airplane
Explanation:
An airplane because of its position .
The wording makes this question difficult, but HCl is found in stomach acid. Hope this helps!
Answer:
a. 0.73
Explanation:
Given data
- Change in the temperature (ΔT): 3.0°C
- Mass of the metal (m): 17.5 g
- Specific heat of the metal (c): ?
We can determine the specific heat of the metal using the following expression.
Q = c × m × ΔT
c = Q / m × ΔT
c = 38.5 J / 17.5 g × 3.0°C
c = 0.73 J/g.°C