Answer:
a) The schematic illustrating is attached
b) The heat transfer to the heat engine is 2142.86 kJ, the heat transfer from the heat engine is 1392.86 kJ
c) The heat transfer to the heat engine is 1648.35 kJ, the heat transfer from the heat engine is 898.35 kJ
Explanation:
b) The heat transfer to the engine and the heat transfer from the engine to the air is:

Where
W = 750 kJ
n = 35% = 0.25
Replacing:


c) The efficiency of Carnot engine is:

The heat transfer to the heat engine is:

The heat transfer from the heat engine is:

Lucite has a refractive index of n=1.50. This means that the speed of the light in lucite is decreased according to:

where

is the speed of light in air. Putting the number in the formula, we find that the speed of light in lucite is

The frequency of the light is

, so now we can calculate the wavelength in lucite by using the formula:

<span>Therefore, the correct answer is (2) 393 nm.</span>
Answer:
293.7 degrees
Explanation:
A = - 8 sin (37) i + 8 cos (37) j
A + B = -12 j
B = a i+ b j , where and a and b are constants to be found
A + B = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
- 12 j = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
Comparing coefficients of i and j:
a = 8 sin (37) = 4.81452 m
b = -12 - 8cos(37) = -18.38908
Hence,
B = 4.81452 i - 18.38908 j ..... 4 th quadrant
Hence,
cos ( Q ) = 4.81452 / 12
Q = 66.346 degrees
360 - Q = 293.65 degrees from + x-axis in CCW direction
When an experiment happens in the USA and the test of the world read it conversions may go wrk v and think that the experiment is false