FeSO₄*7H₂O(s) = FeSO₄(s) + 7H₂O(g)
M(FeSO₄*7H₂O)=278.0 g/mol
M(FeSO₄)=151.9 g/mol
m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)=m(FeSO₄)/M(FeSO₄)
m(FeSO₄)=M(FeSO₄)m(FeSO₄*7H₂O)/M(FeSO₄*7H₂O)
m(FeSO₄)=151.9*100.0/278.0=54.6 g
m(FeSO₄)=54.6 g
Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M
Answer:

Explanation:
The number of molecules of KCN can be found by using the formula
<h3>N = n × L</h3>
where n is the number of moles
N is the number of entities
L is the Avogadro's constant which is
6.02 × 10²³ entities
From the question we have
N = 0.00048 × 6.02 × 10²³
We have the final answer as

Hope this helps you
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer:
1 and 3.
Explanation:
The entropy measures the randomness of the system, as higher is it, as higher is the entropy. The randomness is associated with the movement and the arrangement of the molecules. Thus, if the molecules are moving faster and are more disorganized, the randomness is greater.
So, the entropy (S) of the phases increases by:
S solid < S liquid < S gases.
1. The substance is going from solid to gas, thus the entropy is increasing.
2. The substance is going from a disorganized way (the molecules of I are disorganized) to an organized way (the molecules join together to form I2), thus the entropy is decreasing.
3. The molecules go from an organized way (the atom are joined together) to a disorganized way, thus the entropy increases.
4. The ions are disorganized and react to form a more organized molecule, thus the entropy decreases.