C. Judgment
Alcohol affects your brain first and of your choices the closest one would be judgment because your brain is your judgment.
Answer is: 1160 J of heat Is required to increase the temperature.
m(Fe) = 100 g.
∆T = 40,2 - 15 = 25,2°C.
C(Fe) = 0,46 J/g•°C.
Q = m(Fe) • C • ∆T.
Q = 100 g • 0,46 J/g•°C • 25,2°C
Q = 1160 J.
C - specific heat.
<span> Mg(OH)2(s) + 2HCl(aq) yield MgCl2(aq) + 2H2O(l)
grams HCl required = (50.6 grams Mg(OH)2) * (1 mol Mg(OH)2 / 58.3197 grams Mg(OH)2) * (2 mol HCl / 1 mol Mg(OH)2) * (36.453 grams HCl / 1 mol HCl) = 63.26 grams HCl required
Since there are only 45.0 grams HCl, then HCl is the limiting reactant.
theoretical yield MgCl2 = (45.0 grams HCl) * (1 mol HCl / 36.453 grams HCl) * (1 mol MgCl2 / 2 mol HCl) * (95.211 grams MgCl2 / 1 mol MgCl2) = 58.6 grams MgCl2 </span>
Answer:
7.35 moles of oxygen
Explanation:
First of all, for 1 mole of H₂CO₃ we have 3 moles of oxygen (can be deduced from the chemical formula of the acid), then the moles of oxygen in 2.45 mole of the compound, which are given in the question, from the carbonic acid will be:
If in 1 mole of H₂CO₃ we have 3 moles of oxygen
The in 2.45 moles of H₂CO₃ we have X moles of oxygen
X = ( 3 × 2.45 ) / 1 = 7.35 moles of oxygen
So what we know:
-Atomic Mass = Protons + Neutrons
-Atomic Number is the number of protons
Magnesium's atomic number is 12, so the natural occurring isotope for magnesium is Mg-12 (12 protons and 12 neutrons). Added up we have an atomic mass of 24 amu. Which means if we added one neutron in Mg-13, our atomic mass would be 25 amu.
We can use the equation:
(amu of isotope 1)x + (amu of isotop 2)(x-1) = Average atomic mass
where isotope 1 is the fractional abundance we're solving for.
Plugged in it looks like this:
24x + 25(1-x) = 24.3
Now to solve for x:
24x + 25 - 25x = 24.3
-x + 25 = 24.3
-x = -.7
x = .7
So in this case, the fractional abundance of Mg-12 would be .7, or 70%.<span />