<span>Answer</span>=.000978802802moles H2SO4
How I Got My Answer
<span>Molar mass
</span>H2SO4= 98.079g/mol
What I have
.0960g H2SO4
Equation
.0960g*1mol/98.079g= .000978802802mol H2SO4
The answer is <span>D.when the aim is to show electron distributions in shells. This is because there are some instances when elements don't possess a regular or normal electron configuration. There are those who have special electron configurations wherein a lower subshell isn't completely filled before occupying a higher subshell. It is best to visualize such cases using the orbital notation.</span>
Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Answer:
*The model should show the carbon compounds enter as carbon dioxide
*The model should show the carbon compounds exit as 3-carbon molecules
Explanation:
In plants, carbon dioxide (CO2) enters the chloroplast through the stomata and diffuses into the stroma of the chloroplast—the site of the Calvin cycle reactions where sugar is synthesized. The reactions are named after the scientist who discovered them, and reference the fact that the reactions function as a cycle.
Answer:
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Explanation:
Given,
Q = 1.68 kJ = 1680 Joules
mass = 126 grams
T₁ = 20°C
T₂ = 45.4°C
The specific heat for the metal can be calculated by using the formula
Q = (mass) (ΔT) (Cp)
Here, ΔT = T₂ - T₁ = 45.4 - 20 = 25.4°C.
Substituting values,
1680 = (126)(25.4)(Cp)
By solving,
Cp = 0.524 J/g°C.
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.