The partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
<u>Explanation:</u>
H₂ + Br₂ ⇒ 2HBr
PH₂ = 0.782atm
PBr₂ = 0.493atm
Kp = (PHBr)²/ (PH₂) (PBr₂) = 1.4 X 10⁻²¹
At equilibrium:
Let 2x = pressure of HBr
PH₂ = 0.782 -x
PBr₂ = 0.493 - x
Kp = (2x)^2 / (0.782-x)(0.493-x)
Now, because Kp is very small, x will be very small compared to 0.782 and 0.493.
Then,
Kp = 1.4X10⁻²¹ = (4x²) / (0.782)(0.493)
x = 1.2X10⁻¹¹
PHBr = 2x = 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Therefore, the partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Answer:
varn=n1+1ehvkT–1
Explanation:
This is Einstein's equation.
Answer:
When the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins
Explanation:
Given;
The initial temperature of the coffee T₀ = 95 °C
The temperature of the room = 21°C
Let T be the temperature at time of cooling t in mins
According to Newton's law of cooling;

When the temperature is 50 °C, the time t in min is calculated as;

Therefore, when the temperature of the coffee is 50 °C, the time will be 20.68 mins
Answer:3.87*10^-4
Explanation:
What is the decrease in mass, delta mass Xe , of the xenon nucleus as a result of this deca
We have been given the wavelength of the gamma ray, find the frequency using c = freq*wavelength.
C=f*lambda
3*10^8=f*3.44*10^-12
F=0.87*10^20 hz
Then with the frequency, find the energy emitted using equation
E=hf E = freq*Plank's constant
E=.87*10^20*6.62*10^-34
E=575.94*10^(-16)
With this energy, convert into MeV from joules.
With the energy in MeV, use E=mc^2 using c^2 = 931.5 MeV/u.
Plugging and computing all necessary numbers gives you
3.87*10^-4 u.
Answer:
Weight W = 392.4 N
Density
= 784.31 
Specific gravity S = 0.78431
Force required F = 10 N
Explanation:
Given data
Mass (m) = 40 kg
Volume (V) = 0.051 
Weight W = m × g
⇒ W = 40 × 9.81
⇒ W = 392.4 N
This is the weight of the methanol.
Density
= 
⇒
= 
⇒
= 784.31 
This is the density of the methanol.
Specific gravity (S) = 
⇒ 
⇒ S = 0.78431
This is the specific gravity of the methanol.
Force needed to accelerate this tank F = ma
⇒ F = 40 × 0.25
⇒ F = 10 N
This is the force required to accelerate the tank.