Answer:
A) The wave equation is defined as

Using the wave equation we can deduce the wave number and the angular velocity. k = 0.0041 and ω = 6.2.
The time it takes for one complete wave pattern to go past a fisherman is period.

T = 1.01 s.
The horizontal distance the wave crest traveled in one period is


B) The wave number, k = 0.0041 . The number of waves per second is the frequency, so f = 0.987.
C) A wave crest travels past the fisherman with the following speed
The maximum speed of the cork floater can be calculated as follows.
The velocity of the wave crest is the derivative of the position with respect to time.

The maximum velocity can be found by setting the derivative of the velocity to zero.

In order this to be zero, cosine term must be equal to zero.

The reason that cosine term is set to be 5π/2 is that time cannot be zero. For π/2 and 3π/2, t<0.

Where is the diagram? What is the question?
Answer:
Number of turns per metre, n= 500/0.3= (5000/3)m^-1
Cross sectional areaof the square loop of wire, A= (0.1^2)m^2= 0.01m^2dB/dt= μn(dI/dt)= (4.00π x10^-7)(5000/3)(0.7)= 1.46608x10^-3T/s
The induced emf in the square loop of wire, ε= the rate of change of magnetic flux of the square loop of wire(dΦ/dt)= A(dB/dt)= (0.01)(1.46608x10^-3)= 0.0146608x10^-5VA
current flows in the square loop of wire since a potential difference(induced emf in this case) exists. Its magnitude,
I= ε/R where R is the resistance of the square loop of wire.
I= (0.0146608x10^-5)/30= 4.89x10^-7A
Answer:

Explanation:
An object is at rest along a slope if the net force acting on it is zero. The equation of the forces along the direction parallel to the slope is:
(1)
where
is the component of the weight parallel to the slope, with m being the mass of the object, g the acceleration of gravity,
the angle of the slope
is the frictional force, with
being the coefficient of friction and R the normal reaction of the incline
The equation of the forces along the direction perpendicular to the slope is

where
R is the normal reaction
is the component of the weight perpendicular to the slope
Solving for R,

And substituting into (1)

Re-arranging the equation,

This the condition at which the equilibrium holds: when the tangent of the angle becomes larger than the value of
, the force of friction is no longer able to balance the component of the weight parallel to the slope, and so the object starts sliding down.
Answer:
V = 42187 m/s = 42.18 km/s
Explanation:
given data:
mass of sun is 
radius of earth orbit is 
minimum speed can be determined by using following formula
}
where G is 
Plugging all value to get desired value

V = 42187 m/s = 42.18 km/s