Answer:
35mA
Explanation:
Hello!
To solve this problem we must use the following steps
1. Find the electrical resistance of the metal rod using the following equation

WHERE
α=
metal rod resistivity=2x10^-4 Ωm
l=leght=2m
A= Cross-sectional area

solving

2. Now we model the system as a circuit with parallel resistors, where we will call 1 the metal rod and 2 the man(see attached image)
3.we know that the sum of the currents in 1 and 2 must be equal to 5A, by the law of conservation of energy
I1+I2=5
4.as the voltage on both nodes is the same we can use ohm's law in resitance 1 and 2 (V=IR)
V1=V2
(0.14I1)=2000(i2)
solving for i1
I1=14285.7i2
5.Now we use the equation found in step 3
14285.7i2+i2=5

Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





The sound is increased because sound waves are in fact mech. waves which means the that they can't travel through empty space and thus need a medium to travel through
Answer:
Explanation:
Analysis of structure gives
a=gsinθ−μkgcosθ
Notice that all the expression are right but we want to know of we can simplify the expression further.
We want to analyse if we can still further simplify the expression,
Inspecting the Right hand side of the equation, we notice that the acceleration due to gravity is common to both side, so we can bring it out i.e.
So option a is wrong because the expression can be simplified further to
a=g(sinθ−μkcosθ)
Option b is right and the best option.
Since we are given that, g=9.8m/s²
We can as well substitute that to option a
So we will have
a=9.8metre/second²(sinθ−μkcosθ)
Also option C is correct but it is not best inserting the values of g directly without simplifying the expression first
So it will have been the best option if it was written as
a=9.8metre/second²(sinθ−μkcosθ)
So the best option is B.
Answer:
-6.6 km/h
Explanation:
In 7hr plane travelled 2020km;
For the first 4hr the average speed was 310km/h;
d=st, s=d/t;
Distance covered in first 4h is d = 310km/h×4h = 1240km;
See the image attached for further solution