Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer:
The correct answer is 3.675 moles.
Explanation:
Based on the question, the reaction taking place is,
Tl₂(O₂)₃ ⇒ 2Tl⁺³ + 3O₂⁻²
Thus, 1 mole of thallium peroxide comprise 2 moles of thallium and 3 moles of peroxide ions.
However, based on the given question, a sample of thallium peroxide comprise 2.45 moles of thallium ions. The moles of peroxide ions present in the sample will be,
= 2.45 × 3 / 2
= 3.675 moles.
Hence, the moles of peroxide ions present in the given sample is 3.675.
First, we are using the ideal gas law to get n the number of moles:
PV = nRT
when P is the pressure = 748 mmHg/760 = 0.984 atm
V is the volume = 4 L
R is ideal gas constant = 0.0821
T is the temperature in Kelvin = 300 K
∴ n = 0.984atm*4L/0.0821*300
= 0.1598 moles
when the concentration = moles * (1000g / mass)
= 0.1598 * (1000g / 58 g )
= 2.755 M
when the freezing point = 5.5 °C
and Kf = - 5.12 °C/m
∴ the freezing point for the solution = 5.5 °C + (Kf*m)
= 5.5 °C - (5.12°C/m * 2.755m)
= -8.6 °C
Answer:
The boiling point decreases as the volume decreases.
Explanation:
The Temperature - Volume law otherwise called as Charles law is applied, which says that the volume of the given gas at constant pressure is directly proportional to the temperature measured in Kelvin. As the volume increases, the temperature also increases, if the volume decreases, then the temperature also decreases.
As per the Charles law, here the volume is decreased from 50 ml to 25 ml so the boiling point also decreases.